VEDA MEKTUBU ANKARA YAZI

Deneyimleri

Hakkında

Yönetmenliğini Kemal Uzun'un yaptığı 'AnkaraYazı-Veda Mektubu'nda başrolleri Gürkan Uygun, ipek tuzcuoğlu, Münir Can Cindoruk, Burçin Abdullah, Ümit Acar ve Tuncer Salman paylaşırken filmin yapımcılığını Galip Güner ile Elin Ecealp üstlendi.
 
BİR AİLE DRAMINI HİKÂYE EDİNİYOR
Deniz Aydenk'in senaryosunu yazdığı 'Ankara Yazı-Veda Mektubu', beyazperdeye 12 Eylül Darbesi'nde Mustafa Pehlivanoğlu'nun hayatını, idamını ve ardından yaşanan bir aile dramını aktaracak.
 
ÇEKİMLER Adana ve Kozan'da
Altın Koza Film Festival A.Ş nin executive yapımcı olduğu 'Ankara Yazı-Veda Mektubu'nun çekimleri Adana ve Kozan'da devam ediyor.
 
KİM KİMDİR?
Gürkan Uygun (Ahmet Necmi Pehlivanoğlu)
İpek Tuzcuoğlu (Zeynep Pehlivanoğlu)
Münir Can Cindoruk (Mustafa Pehlivanoğlu)
Burçin Abdullah (Mustafa Pehlivanoğlu'nun nişanlısı)
 
FİLMİN KONUSU:
Türkiye'nin sıkıyönetimle yönetildiği yıllarda, Ankara'da solcuların gittiği bir kahvehane 10 Ağustos 1978 günü taranır. Bu olay daha sonraları Balgat Katliamı olarak anılacaktır. Olaydan birkaç saat sonra, polis etraftaki semtlerde olayla bağlantısı olduğunu düşündüğü birçok ülkücü genci gözaltına alır. İçlerinde o sırada 20 yaşlarında olan Mustafa Pehlivanoğlu adında bir genç de vardır. Mustafa'nın gözaltına alınmasıyla annesi Zeynep ve babası Ahmet Bey'in hukuk mücadelesi başlamış olur. Daha sonra 12 Eylül Askeri Darbesi'nin kurduğu mahkemede idam cezası alan Mustafa Pehlivanoğlu, anne ve babasının haberi bile olmadan bir Sabah idam edilir.

Özel detaylar

Filmin Adı: Ankara Yazı Veda Mektubu
Yapım Yılı ; 2016
Yönetmen ; Kemal Uzun
Türleri ; Siyasi
Oyuncular ; İpek Tuzcuoğlu, Gürkan Uygun, Ümit Acar, Burçin Abdullah, Münir Can Cindoruk

Konum


Video