SALVE JORGE

Deneyimleri

Hakkında

Brezilyalılar, Türkiye'yi Öğrenecek. Brezilya'nın Globo Televizyonu, Türkiye'de 'Salve Jorge' (Selam Aziz Jorge) isminde yüksek bütçeli bir dizi çekiyor.
Brezilya'nın en büyük medya kuruluşlarından biri olan Globo Televizyonu, Türkiye'de 'Salve Jorge' (Selam Aziz Jorge) isminde yüksek bütçeli bir dizi çekiyor. Çekimlerine yaklaşık iki hafta önce Nevşehir'in Göreme ilçesinde başlanan dizinin yapımına, Kapadokya'nın yanı sıra İstanbul ve Efes ev sahipliği yapacak.
Türkiye çekimleri, Temmuz sonuna kadar sürmesi beklenen dizinin Ekim ayında Brezilya ekranlarına girmesi bekleniyor. 8 ay boyunca pazar hariç haftanın altı günü en çok izlenen saatte izleyiciyle buluşacak dizinin 200 bölüm halinde yapılması öngörülüyor. Her bir bölümü ortalama 178 bin dolara mal olduğu söylenen dizinin toplam bütçesinin 35 milyon doları geçeceği tahmin ediliyor.

DÜNYA'YI DOLAŞIP Kapadokya'DA BULUŞAN AŞK ÖYKÜLERİ
İki büyük aşk hikayesini konu edinen dizi, Brezilya'nın başarılı senaryo yazarlarından Gloria Perez'in imzasını taşıyor. Hikayelerin birinde Türkiye'ye gezi amacıyla gelen Bianca, Kapadokya'da turist rehberi olarak çalışan Ziya'ya aşık olur ve Türkiye'de yaşamaya karar verir. Diğerinde ise Morena, Almanya ve İspanya'da talihsiz olaylar yaşadıktan sonra İstanbul'a gelir. Brezilya'da bıraktığı sevgilisi Theo da Morena'nın ardından gelir ve iki sevgili Kapadokya'da buluşurlar. Dizi boyunca yabancı ve fantastik bir kültür içinde yolları kesişen iki çiftin karmaşık aşk öyküleri anlatılıyor.
Henüz yapım aşamasında olan dizinin ismi, Kapadokya'da yaşadığı bilinen ve İsevilik tarihinde önemli bir yeri olan Aziz Jorge'a atfen verilmiş. Aziz Jorge'un mücadele dolu hayatı ile aynı yerde yaşayan çiftlerin yaşam öyküleri arasında ilişki kurularak metaforik bir anlam veriliyor. İçinde Türkiye ve Türk halkına ait temaların yanı sıra Türkçe gündelik ifadelerin de sıkça işlendiği dizi senaryosunu, ünlü senaristin birkaç yıl önce yaptığı bir Türkiye gezisinden esinlenerek oluşturduğu söyleniyor. Yazdığı senaryolarla Brezilya medyasında adından sıkça söz ettiren Perez'in çalışmaları, Brezilya'nın en popüler dizileri arasında yer alıyor.

Özel detaylar

Dizinin Adı ; Salve Jorge (Selam Aziz Jorge)
Yapım Şirketi ; Glória Perez
Yapımcı ; Glória Perez
Yapım Yılı ; 2012 - Globo Televizyonu
Yönetmen ; Fred Mayrink, Marcos Schechtman
Türleri ; Aşk
Oyuncular ; Nanda Costa, Carolina Dieckmann, Rodrigo Lombardi, Giovanna Antonelli, Cláudia Raia, Totia Meirelles, Adriano Garib, Flávia Alessandra, Dira Paes, Paloma Bernardi

Konum