İKİ DÜNYA ARASINDA

Deneyimleri

Hakkında

Savaşla parçalanan hayatlar, normale dönmeye çalışan kalpler ve sınır ötesinde filizlenmeye çalışan bir aşk. Sahra ve Selim. Hayatın kör noktalarından geçen iki idealist arkadaş. Zaman ilerliyor, hayat kabuk değiştiriyor. Onlar için umut yeniden doğuyor. İki dünya arasında kalan yaşamların hikayesi.

Biri idealist bir öğretmen diğeri imam olan iki arkadaşın merkezinde yer aldığı hikâyesiyle dizi, iki karar, iki aşk, iki görev ve iki dünya arasında kalmış insanları anlatıyor. Fener, bir metropolün ortasında geleneklerin hâlâ yaşatıldığı, mimari dokusunu koruyan, çocukların sokakta top oynayabildiği, sıcacık insan ilişkilerinin olduğu şirin bir mahalledir. Camisi, berberi, falcısı, butiği ve kahvehanesi ile adeta küçük bir dünya gibidir. Mahalle okulunun idealist öğretmeni Selim, görevine alışmaya çalışırken ailesinin kendisi için yaptığı planlardan habersizdir. Aynı zamanda yaptığı bir fedakârlığın bu planların önünde engel olacağının da farkında değildir. Öğrendiğinde ise derdini kimseye anlatamayacak ve iki karar arasında kalacaktır. İkinci bebeğini kucağına almayı hayal eden mahalle camisinin imamı Ahmet ise aldığı haberle bir babanın karşısına çıkabilecek en büyük acılardan birini yaşamaktadır. İmanın imtihana dönüştüğü bu süreçte onun en büyük destekçisi ise kadim dostu Selim'dir. Çünkü Selim öğretmen, hayatını "yaşatmak için yaşa" felsefesi üzerine kurmuştur.

İki Dünya Arasında, hayatlarını, 'yaşatmak için yaşa' felsefesi üzerine kurmuş iki idealist arkadaşın hikâyesi üzerine kurulmuştur. Öğretmen Selim ve İmam Ahmet bu duygularla dolu iki gençtir. Ahmet imam olup hizmetine doğup büyüdüğü mahallede devam ederken, Selim ise öğretmen olup ideallerinin peşinden Suriye'ye gitmiştir. Hikâyemiz Selim'in ülkesine, dolayısıyla da mahallesine geri dönüp hizmetine burada devam etme kararıyla başlayacaktır. Böylece yıllardır mahallelinin ona yakıştırdığı bir kız olan Aslı'yı da yakından tanıma fırsatı bulacaktır. Ancak şartlar beklenmedik bir şekilde gelişir ve öğrencisi Ali'yle, onun annesi Sahra'yı kurtarabilmek için beraberinde Türkiye'ye getirir. Ne var ki bunu yapabilmek için Sahra'yla formaliteden bir evlilik yapması gerekmektedir. Bir yandan manevi dağılmışlığın yaşandığı, bir yandan üzerinde imar planlarının yapıldığı mahallesine döndüğünde işinin yurt dışındakinden de zor olduğunu görür.

Bu konuda en büyük yardımcısı ise, İmam Ahmet'tir. Ahmet zaten mahallede denge kurma görevini üstlenen, herkesin yardımına koşan ve sevilen bir karakterdir. Selim’in gelmesiyle elinin kuvvetlenmesiyle mutlu olur. Bilgi ve tecrübelerini harmanlayan iki arkadaş, ‘insan kazanmak/topluma kazandırmak’ adına ellerinden geleni yapacaklardır.

Selim ise, kendisiyle evlenilmesi beklenen Aslı’yla evlenme noktasında çok da aceleci davranamayacaktır. Hem Suriye'den gelirken formalite bir evlilikle beraberinde getirdiği Sahra ve oğlu Ali, hem de Aslı'yı yakından tanıma arzusu onu engelleyecektir. Selim'in hizmeti yönü ne kadar kusursuzsa, özel hayatı da o kadar ikilemler üzerine kuruludur. Sahra'nın kendisine beslemeye başladığı duyguların zamanla Selim'deki yansıması, Aslı'nın gerçek yüzünü ortaya çıkartması, okulda ise açığını yakalamaya çalışan bir müdürle mücadele etmek zorundadır.

Özel detaylar

Dizinin Adı ; İki Dünya Arasında
Yapım Şirketi ; Bosphorus Film
Yapımcı ; Recep Çakıroğlu
Yapım Yılı ; 2012 - Samanyolu TV
Senaryo Yazarı ; Erkan Çıplak
Yönetmen ; Fatih Derin, Ahu Atılgan
Türleri ; Dram
Oyuncular ; Başak Zebil, Sevinç Kumaş, İnanç Ömer Benlioğlu, Zeki Şen, Bihter Delüv, Nesrin Yıldırım, Barış Candoğan, Zeynep Dreyfi Zuhri ve Bahadır Benjamin Bingöl

Konum